ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
hanımlar eşlerinden neler bekliyor

HANIMLAR EŞLERİNDEN NELER BEKLİYOR?

1- Hanımınız özellikle sizden kendisini evde sadece bir hizmetçi imiş gibi görmemenizi, bir hayat arkadaşı olarak değerlendirmenizi istiyor.
2- O, her şeyden evvel evde iki yabana gibi değil, iki can dostu gibi, iki yaren gibi olmanızı ve bu iklimi hiç kaybetmemeniz gerektiğini düşünüyor.
3- O sizden kendisini sevdiğinizi sık sık hissettirmenizi ve davranışlarınızla bunu isbat etmenizi istiyor.
4- Hanımınız sizden, size nikahı hukuk çerçevesinde helal olan hanımlarla herhangi bir zaruret söz konusu olmaksızın meşgul olmamanızı, aile yuvanızı fitneye düşürecek hallerden uzak olmanızı istiyor.
5- O sizden, onda görmek istediğiniz hasletleri, isteklerinizi emrederek değil de, teşvik edici söz ve davranışlarla temin etmenizi istiyor.
6- O sizden, ev içinde sizin için süslendiğinde, bunu derhal farketmenizi ve kendisine iltifat etmenizi istiyor.
7- O sizden, kendisini ruhen destekleyecek ve itimat etmenizi hissettirecek davranışlarda bulunmanızı, yakın akrabalar arasında zaman zaman riyaya kaçmadan takdir edici sözler sarf etmenizi, bunu yabana erkekler yanında asla yapmamanızı istiyor.
8- Hanımınız, sizden başka hanımlarla konuşurken göstermiş olduğunuz nezaketi kendisinden de esirgememenizi, buna hakkı olduğunu bilmenizi istiyor.
9- O sizden, evinize iş sorunlarınızı taşımamanızı, asık suratlı ve patlamaya hazır bir bomba gibi değil de, mütebessim bir tavırla gelmenizi, evde de güler yüzlü ve makul ölçülerde şakacı, rahmetli olmanızı istiyor.
10- O sizden, arada sırada da olsa, ufak bir hediye ile de olsa gönlünü hoş etmenizi, onunla birlikte olmaktan mutlu olduğunuzu belirtmenizi istiyor.
11- O sizden, kendi akrabalarınıza gösterilmesini beklediğiniz davranışı, saygı ve ilgiyi, kendi akrabalarına da göstermenizi, anne ve babasına karşı saygı ve sevgide kusur etmemenizi özellikle bekliyor.
12- O sizden, ne kadar meşgul olursanız olun, çalışmalarınız ne kadar yüklü olursa olsun yalnız kendisine ayırabileceğiniz bir vaktinizin olmasını ve onunla hem hal olmanızı, sohbet etmenizi istiyor.
13- O sizden, Allah (cc)'ın da haram kıldığı içki, kumar, zina ve gayri meşru tüm eğlence türlerinden uzak durmanızı istiyor.
14- O sizden, zaman zaman işleyebileceği bir takım mühim olmayan kusurlarını görmezlikten gelmenizi, affetmenizi, mühim kusurları olursa onları tamir ederken de, hakaret etmeden hikmetli bir şekilde davranmanızı, kendinizin de kusur işleyebileceğinizi unutmamanızı istiyor.
15- O sizden, evle, aile hayatınızla, çocuklarınızın istikbali ile ilgili kararlar verilirken kendisi ile de istişare etmenizi, endişe ve tavsiyelerinin dikkate alınmasını istiyor.
16- O sizden, kendisini aşağılayacak söz ve tavırlardan, kendisinin çirkin olduğunu söylemekten, yaptığı bir takım işleri beğen-meseniz bile bunu hakaretvari bir tarzda söylemekten kaçınmanızı istiyor.
17- O sizden, çocuklarınız da dahil olmak üzere kendisini hiç kimsenin yanında azarlamamanızı, küçük düşürmemenizi, kusurlarını kimseye şikayet etmemenizi, bunun nefrete neden olacağını bilmenizi istiyor.
18- O sizden, ev içindeki ağır mesuliyetini ve görevlerini bazen paylaşmanızı, ona yardıma olmanızı, onu sıkışık durumlarda destekleyerek dostluğunuzu bu alanda da göstermenizi bekliyor.
19- O sizden, yersiz kıskançlıklarla huzurunuzu bozmamanızı, durup dururken kalplere fitne düşürecek zan ve kuruntulara ka-pılmamanızı istiyor.
20- O sizden, özel (mahrem) hayatınızdaki arzu ve isteklerinde onun ruh halini, yorgunluk ve rahatsızlık gibi hallerini göz önüne alarak hareket etmenizi, canından bıktırmamanızı istiyor.
21- O sizden, yavrularına ve kendisine rızk elde etmek için çalışırken daima helal ve temiz yolu tercih etmenizi istiyor.
22- O sizden, ailenin nafakasını temin ile kendisinin sorumlu olmadığını bilmenizi, onu çalışmaya, çarşı-pazar dolaşarak alış-veriş yapmaya zorlamamanızı, onu evin hanımı olarak düşünmenizi istiyor.
23- O sizden, Allah (c.c.) ile, Ona kulluk ile ilgili faaliyet ve fiillerinde ona engel değil, bizzat yardıma olmanızı, desteklemenizi, Allah'a kulluk üe sizin aranızda bir tercihle karşı karşıya bırakmamanızı, kendisine iyi bir eş ve iyi bir dost olmanızı istiyor.
24- O sizden, kadınların erkeklere göre daha hissi bir yapıya sahip olduklarını unutmamanızı istiyor.
25- O sizden, yabana kadınlara olan tavrınız konusunda kendisinden değil, Allah (cc.)'dan korkup titremeniz gerektiğini bilmenizi istiyor.
26- O sizden, kendisinden beklediğinizi bağırıp çağırarak veya emrederek değil, teşvik edici güzel sözlerle söylemenizi istiyor.
27- O sizden, ara sıra da olsa ev işlerinde yardıma olmanızı, Peygamberimizin (s.a.v.) Hz.Aişe (r.a.)'ye ev işlerinde yardıma olduğunu, yırtık elbiseleri dikip, ayakkabılarını tamir ettiğini unutmamanızı istiyor.
28- O sizden, bir babanın çocuklarına yapabileceği en büyük iyilik, onların annesini sevmenizi istiyor.
29- O sizden, kendisinin ve çocuklarının sevgisini kaybetmemek için, asla onlara kötü söz söylememenizi, sövüp saymamanızı istiyor.
30- O sizden, uzak yolculuğa çıkarken gidip geleceğiniz zamanın bildirilmesini ve zaman zaman aramanızı istiyor.
31- Kısaca; Hanımınız sizden sevgi, saygı, ilgi, paylaşım ve güven istiyor.

NASIL BİR BEYEFENDİ OLURDUNUZ?
"Eğer siz bir kadın değil de, bir erkek olsaydınız evlendiğiniz hanımınıza karşı nasıl bir efendilik yapardınız?"
1- Onu Allah'ın bir emaneti olarak kabul eder, emanete asla hıyanet etmez, onu narin, nazik ve kırılgan bir emaneti muhafaza edercesine korurdum.
2- Onu Allah'ın yolundan hiç ayırmam ve cenneti hedefleyerek çalışmasını arzulardım. Çünkü onunla orada buluşmak için dünyada onunla beraber çalışmayı isterdim.
3- Onunla beraber cihad yolunda çalışırdım ve Allah'ın dostları ile hizmet etmesi için cihada davet ederdim.
4- Hiçbir zaman onu kıracak şeyler söylemez ve yapmazdım.
5- Öncelikle hanımımın İslam'ın beş şartını uygulayıp onunla amel etmesini sağlardım.
6- Ona, Mevla'nın bize verdiği maddi şeyleri, yani parayı İslam'a uygun, ihtiyacı olan insanlara harcamasını sağlardım. Yani israfçı bir eş değil, ağzına attığı her lokmada diğer müslüman kardeşlerinin o vakitte ne yediğini düşünebilecek bir eş olmasını isterdim.
7- Peygamberimiz (s.a.v.) bize veda etmeden önce iki şey bırakn, kur'an ve Sünnet ışığında yaşayın diye. İşte bu şekilde yaşamaya ve yaşatmaya çalışan bir eş olmak isterdim.
8- Onunla ben hem bu dünyada hem de ahirette beraber olacak şekilde sevmek, saymak ve her türlü ihtiyacını karşılamak için olanca çabamı gösterirdim.
9- Attığı her adımdan sorumlu olduğum için, eğer İslami bilgisi az ise, ona imkanlarım çerçevesinde eksikliklerini gidereceği şeyleri sağlamaya çalışırdım.
10- Eşimin bana karşı yaptığı işlerden dolayı Cenab-ı Allah'a bol bol dua eder, ona karşı yapacağım en ufak bir hatadan dolayı Mevla'ya sığınır, ondan özür dilerdim.
11- Eşime vakit ayırır, arasıra onun sevdiği şeyleri paylaşmaya, evden uzak mekanlara yemek yedirmeye vs. gibi değişiklikler yapmayı sağlardım.
12- Eşime Sıla-ı Rahim'i hem anlatır hem de beraberce yaşamaya çalışırdım.
13- Önce kendi dış görünüşüme dikkat eder (temizlik, giyim, umumi estetik vb.), eşimden de aynı şeyleri beklerdim. Aynı zamanda kalp ve ruh temizliğinin olmasını da isterdim.
14- Her fırsatta onu sevdiğimi değişik şekillerde bildirmeye çalışırdım. Bir buket çiçek vb. gibi.
15- Yediğim, içtiğim, yattığım ve kalktığım her işte hem sünnete uygun bir iş yapmak, hem de eşime örnek olmak isterdim.
16- Beraber ortak projeler çizerdim. Birbirimizin şahsiyetini geliştirecek eğitim projelerini ön planda tutardım. Saygı duyduğumu ve onun da projelerinin gerçekleşmesi için destek olurdum.
17- Karşılıklı konuşur, saygıyı ön planda tutar, sevginin oluşmasını ve pekişmesini sağlardım.
18- Ruhumun ve bedenimin gıdalarını karşımdaki eşimden doyururdum. Günlük değil, ömürlük hedefler çizerdim.
19- Sağlam bir yuvanın oluşması için, karar verilmesi gereken konularda hanımımın da görüşlerini alır, ona da söz hakkı tanırdım.
20- Karımı ve çocuklarımı ihmal etmezdim. İşten eve gelince "canım ben geldim" deyip, karımı ve çocuklarımı kucaklar öperdim.
21- Özellikle, çocukların ve arkadaşlarının yanında onu küçük düşürücü ve kına sözler sarf etmezdim.
22- Eşimin yaptığı şakalara gülerdim, duvar gibi bir insan olmaz, her türlü düşünce ve sırlarımı eşimle paylaşırdım.
23- Eşimi, çocukların eğitiminde yalnız bırakmazdım. Akşama kadar beni evinde sevgiyle bekleyen eşime, çocuklarla geçirmiş olduğu yorucu günün sonunda yarım saat da olsa ayırırdım. Çevremdeki yabana kadınlara gösterdiğim nezaketin birazını da evimde gösterirdim.
24- Evde herhangi bir sorun olduğu zaman, otoriter bir baba olarak sorunu çözmek için herkese söz hakkı tanırdım.
25- Eşimin manevi duygu ve hislerini anlamak için çok okur, sorunların konusuna göre uzmanlardan bilgi almaktan, sorup öğrenmekten hiç çekinmezdim.
26- Ona, korkutmak yerine sevgi ve şefkatle yaklaşmak ister, eşimin ailesine de kendi aileme gösterdiğim iltifatı göstermek isterdim.
27- Eşime, ev işlerini gören bir hizmetçi gibi değil, hayatımın sonuna kadar beraber olacağım bir arkadaş, sırdaş ve cennetim olarak bakardım.
28- Eşime değişik süprizler hazırlardım (misal; onun haberi olmadan bir gezi, bir yemek, bir hediye vb. gibi).
29- Eşimin her hakkına (İslami olan) saygı duyar, onu her yerde desteklerdim. Çocuklarıma daha fazla vakit ayırır, onlara hem bir baba hem de bir arkadaş gibi davranırdım.
30- Dinimi bildiğim kadar hanımıma da öğretmeye çalışır, Kur'an'a ve Sünnef e göre yaşayışını düzenleyen bir ailem olmasını isterdim.
31- Kendim dışarıda çalışıp yorulduğum gibi, onun da akşama kadar çocuklarımın ve evimin kahrını çekip, yorulduğunu hesaba katıp gönlünü alırdım.
32- Televizyonu, eşime ve çocuklarıma tercih etmez, onlarla geçireceğim zamana çok özen gösterirdim.
33- Eşimin gözlerinin içine bakarak sohbet eder, sorun ve problemlerimizi sohbet ortamında çözmeye çalışırdım.
34- İmkanlarım dahilinde ona ayrı bir mesken temin eder, ailemle birlikte kalmaya zorlamazdım.
35- Bayramlar da, doğum günlerinde ve özel günlerde ufak şeylerde olsa, imkanlarım ölçüsünde hediyelerle onları sevirdirir, gönlünü alırdım.
36- Eşimin mutlu olmasını isterim, o ne kadar mutlu olursa, bende o kadar mutlu olur ve ömür boyu onu severdim.
37- Olabilecek en büyük erdem, hanımı kendisinden razı olan bir erkektir, bunu ömür boyu şiar edinirdim.
38- Ailenin temel taşlan kadınlardır. Zaferlere bile ilk adım yine kadınlar vasıtasıyla atılmıştır. Bunun için hanımın değerini bilerek davranır, sevgi dağıtır, yüreğimi verirdim.
39- Dünya hayatını onunla paylaştığım gibi, manevi yolculuğa da beraber çıkardım.
40- Özel günlerimizi hiç unutmaz, uygun vakitlerde baş başa gezilere yemeklere vs. (İslami ölçüler) dahilinde çıkma teklifinde
bulunurdum.
41- Eşimi, her iki tarafın akrabalarının yanında da küçük düşürücü sözlerden kaçınırdım.

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer