ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
meyvelerde tabiilik

Meyvelerde Tabiilik

Her yiyeceği veya maddeyi, kendi tabiatına uygun şekilde kullanmak yaratılış kanunlarının gereğidir. Kainatta hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Yaratılan eşyada, eskiden abes zannedilen noktaların, fen ve tekniğin ilerlemesiyle ne kadar isabetli olduğu anlaşılmıştır.

Mesela, meyvelerin posasını atıp, suyunu içmek yoluna gidilerek posanın faydasız bir şey olduğu sanılmıştır. Oysa ki yiyeceklerden posanın atılması insan sağlığı için fevkalade sakıncalı olmuştur.

Diş hekimleri, hususiyetle periodontologlar, bu şekilde meyve yenmesinin diş sağlığına çok faydalı olduğunu ifade etmektedirler. Elma, ayva, havuç vb. gibi meyveler posalı yendiğinde, tabii diş fırçası durumuna geçip, diş taşlarının oluşmasına (teşekkülüne) mani olur.

Posanın, bağırsak hastalıkları ve kanserlerini önleme açısından da mühim yeri vardır. Yiyeceklerdeki posa dışkı hacmini arttırmaktadır. Yüksek ve düşük kanser riski olan toplumlarda yapılan araştırmalarda, günlük dışkı atım miktarı ölçülmüş, düşük riskli toplumların fazla dışkı attıkları bulunmuştur.

Tıbbi araştırmalar, diyeti yüksek posalı olan gruplarda kalın bağırsak hastalıklarının daha az olduğunu göstermiştir. Demek oluyor ki diyet posası bağırsak kanserini önleyici mahiyettedir.

Bunu açıklayan görüşler:
1— Posa, su çekmesi ve hacim oluşturması sebebiyle kanser yapıcı maddeyi seyreltir.
2— Dışkılama hızını arttırarak kanser yapıcı maddenin bağırsakta kalış zamanını kısaltır.
3— Zararlı moleküle bağlanarak onun atımını sağlar; bilhassa karsinojen (kanser yapıcı madde) atımında tesirlidir.
4— Posa elemanlarından bakterilerce, kısa zincirli yağ asitleri oluşturularak bağırsak asiditesi düşürülür. Bu durumda kanser olmasında tesirli olduğu söylenen amonyağın yoğunluğu azalır.
5— Posa, bağırsaktaki mikrop düzenini (mikrobiyal flora) değiştirerek DMH ve aflatoksin B1 gibi karsinojenlerin metabolik aktifliğini azaltır.

Afrika gibi selülozlu meyve-sebze yiyen toplumlarda, bağırsakta kanser ve divertikül (bağırsaktan dışarı uzanan kese) çok az görülmektedir. 1960'lardan sonra selülozlu yiyeceklerin divertikül tedavisindeki yeri gösterilmiştir. Bazı araştırmalarda yüksek posalı diyetin, Crohn hastalığı ve Kolitis ülseroza'nın iyileşmesinde tesirli olduğu bulunmuştur.

Amerika'da ve Avrupa'nın büyük bir kısmında besin teknolojisinin çok gelişmiş olmasının neticesi, hazır gıdalarda tabii posa yok olmasıdır. Çünkü rafine yiyeceklerin büyük bir kısmı emilmekte ve az bir miktar gaita barsağa gitmektedir. Bu da bağırsakta daralmaya, bağırsak içi basıncın artmasına sebep olmaktadır.

Posanın, kandaki kolesterol seviyesine tesir ettiği, yüksek yağlı, az posalı diyetlerin tecrübe hayvanlarında yüksek serum lipid ve serum kolesteral seviyesine yol açtığı ve daha fazla damar sertliği yaptığı tespit edilmiştir. Öyleyse posa, damar sertliği ve kalp hastalıkları bakımından son derece önemli bir maddedir.

Bazı araştırıcılar, az posalı yiyeceklerin, yenilmesinin kolay olması ve enerjinin az kullanılması sebebiyle daha fazla enerji sağlayarak, şişmanlığa yol açtığını belirtmişlerdir. Bu şartlar altında posalı yiyeceklerin, şişmanlığın önlenmesinde yeri vardır.Dr. Polat Has

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer