ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
sağlıklı hayat için nar

Sağlıklı Hayat İçin Nar

"Çardaklı ve çardaksız (üzüm) bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmaları, ekinleri, birbirine benzer ve benzemez biçimde zeytin ve narları yaratan O’dur. Her biri meyve verdiği zaman meyvesinden yiyin, hasat günü hakkını (sadakasını) verin; fakat israf etmeyin; çünkü O, israf edenleri sevmez!"

Nar, insanların çok eski çağlardan beri tanıdıkları, yedikleri bir meyvedir. Nar, genellikle besleyici ve tedâvî edici ilaç ve panzehir olarak ağız yoluyla çeşitli karışımlarla birlikte yenilir ve içilir. Hâricen de merhem olarak kullanılır. Sadece meyvesi değil, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabukları da çeşitli karışımlar hâlinde tıbbî olarak kullanılır. Demir, potasyum, C vitamini açısından da zengindir.
Narın vücudu ve kalbi kuvvetlendirme, ishali kesme, şerit düşürme, burun poliplerine faydalı olma gibi yararları bulunmaktadır. Ancak şerit düşürmek için kökü ve kabuğu kullanıldığında; içinde çok kuvvetli maddelerin olduğu unutulmaması gerekir. Şerit ve tenyadan kurtulmak isterken zehirlenmelere sebep olunabilir. Meyvenin kök ve kabuklarından ilaç elde etmek, geniş ve ciddî bir bilgi, ayrıca derin tecrübe işidir.

Tatlı nar, mideye gayet iyi gelir. Kendisinde hafif kabızlık yapıcı özellik bulunması sebebiyle de mideyi takviye eder ve güç verir. Boğaz, göğüs ve akciğer için faydalı; öksürüğe gayet iyi gelmektedir. Ateşli hastalıklara iyi gelmez.

Ekşi nar çekirdeği, dövülüp bal ile karıştırıldığında dolama, tırnak iltihabı ve cerahatli yaralara karşı faydalıdır.

Narda kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar, oksitlenmeyi önleyici maddelerdir. Bunu vücudumuzdaki bazı enzimleri artırıp savunma mekanizmamızı daha da güçlendirerek yaparlar. Nar suyundaki antioksidan miktarı yeşil çay, kızılcık, portakal suyuna göre 3 kat daha fazladır.

Özelliklerinden biri de, genel damar sağlığını özellikle de kalbi korumasıdır. Narın damar tıkanıklığını % 44 oranında önlediği bildirilmiş, hatta nar suyunu tablet hâline getirme çalışmaları başlatılmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan bir araştırmada ise, 2 hafta boyunca günde 50 ml. nar suyunun, tansiyonu yükselten enzimi % 36 düşürdüğü gözlenmiş, bu sâyede tansiyon % 5 daha az çıkmıştır.

Beslenme uzmanları, narın, anti-viral, anti-bakteriyal özellikleri bulunduğunu, doğal bir östrojen kaynağı olduğundan özellikle menopoz dönemindeki hanımların nar tüketmesinin yararlarını vurgulamaktadırlar.

Nar; kolesterolü ve tansiyonu düşürmede, bağışıklık sistemini güçlendirmede, parazitlerin vücuttan atılmasında etkili, kan yapıcı, idrar sökücü bir nimettir. Bu şifâ kaynağımızı soframızdan eksik etmeyelim.

Rabbimizin sunduğu bu eşsiz nimetten, elimizden geldiğince faydalanalım.


Ruşan Kavallı
(Şebnem dergisi)

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer