ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
şifa kuşağinda ari sütü

Şifa Kuşağında Arı Sütü

Bir arı ailesinin binlerce ferdinin tamamı, ana arının, peteklerin gözlerine birer birer bıraktığı yumurtalardan yaratılır. Yumurtalar 3 gün sonra çatlar, içinden birer kurtçuk çıkar. İşte bu kurtçuklara 4–14 günlük genç arılar torax (göğüs) bezlerinin ifrazı olan muhallebî renk ve kıvamında bir madde verirler ki, buna ARI SÜTÜ denir.

Arı sütü, erkek ve işçi kurtçuklara üçer gün, ana arı olarak yetişecek kurtçuklara ise beşer gün süre ile verilir. Bu beş günlük beslenme sayesinde kurtçuk İlk ağırlığının 2000 misli kadar büyür. Tabiatta canlı yaratıklar İçinde bu kadar süratli gelişme yalnız ana arı kurtçuğunda görülür.

Bakıcı arılar sütü, kurtçukların doğacağı peteklerin dibine bırakırlar. Kurtçuklar ilk günlerde yalnız bununla beslenirler. Gelişen erkek ve işçiarı kurtçukları nektar ve polenle beslenmeye başlarlar. Ana arı kurtçuğunun ise biricik besini arı sütüdür. Ana arı İşçilerin ağzından aldığı bu süt İle beslenir.

Arı sütü besleyici gücü yüksek bir gıda maddesidir. Arı sütü göğüs bezlerinden çıkarıldığında süt beyazına yakın renkte olup peltemsidir. Kendine has bir kokusu olup, tadı ekşimsidir. Suda kolay eriyen arı sütü, su İle karıştırılınca çok hafif köpürür.

Arı sütünün özgül ağırlığı 1,1 gr/cm3, balın ise 1,4 gr/cm3 dür.

Arı sütünün terkibi %
Su 66
Protein 13
Yağ 5
Karbonhidrat 13
Kül 0,1
Kükürt 0,05
Fosfor 0,05
Toplam 97.20
Tayin edilmemiş maddeler 2.80
Toplam 100.00


Cüz'i miktarda sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve çiçek tozu vardır. Ayrıca A, B, C, E vitaminleri ve serbest halde 15 çeşit amino asit mevcuttur.

Arı sütünün faydaları şöylece sıralanabilir: Organizmaya dinamizm ve kuvvet verir. İştihayı, iç guddelerinin faaliyetlerini ve vücud direncini artırır. Kan basıncının normal seviyede kalmasını temin eder. Kan hücreleri İstihsalini kolaylaştırarak kansızlığı giderir. Kadınlarda bozulan kan dengesinin normal hale dönmesine yardımcı olur. Yaşlılıkta damar sertliği ve bitkinlik hallerini giderici tesiri vardır. Şeker hastalarında da çok iyi neticeler alındığı müşahade edilmiştir. Mide ve bağırsaktaki yaraların böbrek ve idrar yolları hastalıklarının tedavisinde müessir bir ilaçtır.

Yüz derisinin kuruma ve korunmasında binde 3-6'lık kremi uzun süredir kullanılmaktadır.
Ana arı üzerindeki yukarıda söylenen tesirinden dolayı arı sütü "jele royal" adı altında batı ülkelerinde bilhassa Amerika ve Almanya'da çok kullanılmakta, 25 seneden beri Türkiyemizde de istihsal edilmektedir.

Arı sütünü laboratuvarlarda yapmak şu anda mümkün değildir. Bütün biyolojik maddeler gibi mikrop faaliyetine, ışığa ve hararete hassas olan arı sütü, iyi korunmayıp, bazı fizikî tesirlere maruz kalacak olursa aktivitesini kısa zamanda kaybederek tesirsiz hâle gelebilmektedir.

Abes ve başıboş yaratılmış hiçbir canlıyı göremediğimiz dünyamızda, çiçeklerle hârika bir diyalog kurarak bahçeleri şenlendiren arılar, gerektiğinde düşmanlarına karşı kendilerini koruyacak zehiri, gerektiğinde de hârika gıda maddeleri olan arı sütünü ve balı yaparak bize varlık bilmecesinin sırrını mırıldanmaktadır.Ferhat Armutçu
S. Abdullah Babaoğlu

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer